hunnap.gen.tr https://www.hunnap.gen.tr Hünnap, Hünnap Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, hunnap.gen.tr Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Wed, 20 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Hünnap Ağacı Kaç Yaşında Meyve Verir https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-agaci-kac-yasinda-meyve-verir.html Wed, 28 Nov 2018 18:11:25 +0000 Hünnap Ağacı Kaç Yaşında Meyve Verir: Hünnap meyve ağacı çok fazla bilinmeyen bir bitkidir. Hünnap ağacı, Türkiye’ de bazı bölgelerde doğal ortamlarda ve bahçelerde yetiştirilmektedir. Fazla bir bakım gerektirmeyen, Hünnap Ağacı Kaç Yaşında Meyve Verir: Hünnap meyve ağacı çok fazla bilinmeyen bir bitkidir. Hünnap ağacı, Türkiye’ de bazı bölgelerde doğal ortamlarda ve bahçelerde yetiştirilmektedir. Fazla bir bakım gerektirmeyen, çok fazla su da istemeyen hünnap ağacı, kıyas yapıldığı zaman, öbür meyve ağaçlarına nispetle daha yavaş gelişmektedir. İlk dikildiği zaman soğuk hava için çok duyarlı olan bu ağaç yaşı ilerleyip, olgunlaştıkça soğuğa karşı etkisi azalmaktadır. Tohum olarak üretildiği gibi sürgünlerinden de yetiştirilmektedir. Peki, hünnap ağacı kaç yaşında meyve verir Fide olarak dikildikten sonra bir yaşından itibaren meyve verdiği görüldüğü bilinir. Ancak normal olarak Hünnap ağacı dört beş yaşından itibaren meyve verir.  Nisan Mayıs ayından itibaren taze olarak tüketilmeye başlanan Hünnap ağacının bazı meyve türleri, genel olarak sonbahara doğru olgunlaşan ve ağaç üzerinde veya toplanıp, değişik usullerle kurtulan meyveler bu şekilde de tüketilmektedir.  Ayrıca kurutulan meyvelerinden çay yapılarak, çay gibi içilmektedir.

Hünnap Ağacı Meyvesinin Faydaları: 

Hünnap ağacı meyvesinin leblebi büyüklüğünden, limon büyüklüğüne kadar değişik boylarda meyveleri olan çok fazla türü vardır. Bu türlerin bir kısmı laboratuvar araştırmaları sonucunda kültür olarak yetiştirilmiştir. Çok genç yaşlarında meyve veren hünnap ağacının yüz yaşından fazla yaşadığı görülmüştür.

Yaş ve kuru olarak tüketilen ve çok lezzetli tatlara sahip olan bu hünnap ağacı meyvesinin yararları ile ilgili olarak ülkemizde yapılan bir araştırma bulunmamaktadır. Fakat dış kaynaklardan edinilen bilgilere göre, insan sağlığı için birçok yararının olduğu bilinmektedir. C vitamini bakımından oldukça zengin olan hünnap ağacının meyvesi, bundan ayrı olarak organik ve inorganik mineraller açısından çok zengindir. Hünnap ağacının meyvesi; karaciğer hastalıkları, bronşit, şeker, kalp ve damar hastalıkları, astım ve balgam söktürücü olarak çok faydalıdır.

]]>
Hünnap Pekmezi https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-pekmezi.html Thu, 29 Nov 2018 05:26:21 +0000 Hünnap Pekmezi: hünnap ağacının meyvesinden elde edilen bir pekmez çeşididir. Hünnap ağacı sarı renkli çiçekleri olan ve bahar ayında çiçekleri, açan bir ağaçtır. Hünnap meyvesi halk arasında çiğde olarak tanınmaktad Hünnap Pekmezi: hünnap ağacının meyvesinden elde edilen bir pekmez çeşididir. Hünnap ağacı sarı renkli çiçekleri olan ve bahar ayında çiçekleri, açan bir ağaçtır. Hünnap meyvesi halk arasında çiğde olarak tanınmaktadır. Hünnap meyvesinin pekmez olabilmesi için olgunlaşması gerekmektedir. Hünnap ağacının meyvesinin olgunlaşması sonbahar ayında tamamlanmaktadır. Meyve olgunlaştığında meyveler toplanarak kaynatılır. Meyveler kaynatıldıktan sonra güneşte kıvamı aldırılır. Bir kaç gün güneşte bekletilen bu pekmez kıvam alınca kavanozlara alınarak kışa saklanır. Tamamen doğal olan hünnap pekmezi genellikle kahvaltı sofralarında yer alır.

Hünnap Pekmezinin Faydaları: 
 • Hünnap pekmezi içeriğinde bol miktarda C vitamini içermektedir. Bu özelliği ile hünnap pekmezi bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle kış hastalıklarına karşı vücudu korumaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi vücuda dayanıklılık ve direnç sağlar bu nedenle bir çok hastalığın vücutta oluşma riskini hünnap pekmezi düşürmektedir.
 • Hünnap pekmezi bileşenlerinde pektin, tanen ve şeker barındırmaktadır. Bu değerler kişiyi soğuk havalara karşı korumaktadır. İnsan vücudunda çabuk üşümeyi engelleyen bu değerler soğuk havanın vücuda işlemesini ve hastalık oluşmasını engellemektedir.
 • Hünnap pekmezi vücuda enerji veren bir besindir. Vücutta devamlı olarak hissedilen yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik şikayetleri hünnap pekmezi ile son bulmaktadır.
 • Hünnap pekmezi vücutta bulunan kanı temizlemesi ile de bilinmektedir. Kanın temizlenmesi hastaya genel olrak sağlık verir. Bunun yanı sıra hasta vücudunda rahatlama hisseder.
 • Hünnap pekmezi diyabet sorunları yaşayanlar ve şeker hastalığı problemi yaşayanlar için faydalıdır.
 • Hünnap pekmezi öksürüğe karşı olumlu sonuçlar vermektedir. Bronşit ve astım hastaları içinde faydalı olduğu söylenmektedir. Hünnap pekmezi göğsü yumuşatarak öksürüğün azalmasını sağlar, ayrıca öksürük sırasında balgam hissedilmesi de hünnap pekmezi le iyileştirilmektedir. Çünkü hünnap pekmezinin balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Bir diğer özelliği de kabızlık problemini gidermesidir. Bağırsakların düzenli ve daha hızlı bir şekilde çalışmasına fayda sağlayan hünnap pekmezi kişideki kabızlık problemini tamamen gidermektedir.
 • Hünnap pekmezi herhangi bir nedenle oluşan idrar tutukluklarını giderir. Bu pekmezin düzenli tüketildiğinde idrar söktürücü etkisi vardır.
 • Özellikle kış aylarında toplumda sıkça görülen nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu korumaktadır ve vücuda dayanıklılık sağlamaktadır.
 • Kalp ve damar hastalıklarının oluşma riskini engellemektedir. Şayet kişide kalp ve damar hastalıkları var ise hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.
 • Yüksek tansiyon hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca tansiyonda yaşanan dalgalanmalarında önüne geçmektedir. 
 • Hünnap pekmezi  yaşlanma karşıtı bir besindir. Vücudu yaşlılık belirtilerine karşı korur ve vücudun zinde kalmasını sağlar. Ayrıca düzenli olarak kullanıldığında kişiyi gençleştirdiği bilinmektedir.
]]>
Hünnap Çekirdeği https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-cekirdegi.html Thu, 29 Nov 2018 19:39:29 +0000 Hünnap Çekirdeği: Son zamanlarda ülkemizde yaygın olarak tüketilmeye başlanan hünnap meyvesinin (ünnap, zizyphus vulgaris, çiğde) çekirdeği oldukça serttir. Zeytin çekirdeğine benzer. Odunsu kısımları vardı
Hünnap Çekirdeği: Son zamanlarda ülkemizde yaygın olarak tüketilmeye başlanan hünnap meyvesinin (ünnap, zizyphus vulgaris, çiğde) çekirdeği oldukça serttir. Zeytin çekirdeğine benzer. Odunsu kısımları vardır. Anavatanı, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Asya ve Çin'dir. Ayrıca hünnap meyvesinin çekirdeğinden hünnap meyvesi de yetiştirilmesi mümkündür. Oldukça zor bir süreçtir. Sabır gerektirir. İki yılı aşkın bir sürede çillenmesi sürebilir.

Çekirdekten Hünnap Yetiştirme: 

Hünnap meyvesindeki çekirdeğin, büyük ve iri olanı seçilir. Hünnap çekirdeği düzgün bir şekilde kırılır. Hünnap meyvesi hızlı bakteri üretebileceğinden hünnap çekirdeği iyice temizlenmelidir. Hünnap çekirdeğinin içinden küçük çekirdeği çıkardıktan sonra ekimi yapılabilir. Ocak ayı itibariyle hünnap çekirdeğinin ekimi gerçekleştirilebilir. Ayrıca ilkbahar aylarında bahçede ekimi yapılabilir. Çekirdeğin ekileceği toprak, kumlu ve taşlı olmalıdır. Duvar ve kaya diplerine ekildiğinde daha çok yararlı sonuçlar vermektedir. Hasat mevsiminde çekirdekleri kurutulup muhafaza edilebilir. Soğuk bir ortamda, naylon bir poşet içinde muhafaza edilmesi gerekir. Hünnap çekirdeğinin hassas yapısı itibariyle, nemsiz bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir. Aksi taktirde nemden etkilenip kuruyabilir.
]]>
Hünnap Bebe Bisküvisi https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-bebe-biskuvisi.html Thu, 29 Nov 2018 20:56:32 +0000 Hünnap bebe bisküvisi, Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın temeli anne karnındayken başlamaktadır. Anne ne kadar doğal ve besleyici yiyeceklerle beslenirse bebekte o kadar sağlıklı doğar. Bebek doğduktan sonra da bu durum geçer Hünnap bebe bisküvisi, Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın temeli anne karnındayken başlamaktadır. Anne ne kadar doğal ve besleyici yiyeceklerle beslenirse bebekte o kadar sağlıklı doğar. Bebek doğduktan sonra da bu durum geçerli olmaktadır. Anne sütünün ne kadar değerli ve önemli besin olduğu tartışılmazdır. Ancak 6. aydan sonra bebeğe takviye besinlere başlanması gerekmektedir. Tam da bu noktada beslenmenin değeri oldukça önem kazanmaktadır. Hünnap bebe bisküvisi, hem kolay hazırlanması hem de lezzeti ve besleyiciliği ile bu konuda annelere yardımcı olmaktadır. 

Saf ve savunmasız bebekler ek gıdaya geçtiklerinde, gıdanın ne ve nasıl özellikte olacağı konusu anneler ve bebekler için çok önemli olmaktadır. Hünnap "İyiliğin özü" üretim felsefesiyle bu yola başlamıştır. Çocukların tam kritik bir evrede ek gıdaya geçildiğinde doğasına en uygun ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir ürün geliştirip üretmeyi başarmıştır. Hünnap sağlıklı ve mutlu bir hayat için bebeklerin ilk dönem beslenme alışkanlıklarında keçi sütlü bebe bisküvisi ile yardımcı olmaktadır.

Hünnap bebe bisküvisi içeriği nelerdir
 • Keçi sütü
 • Keçiboynuzu unu
 • Hurma pekmezi
 • Tam buğday unu içerir.
Anne sütünün besin değerlerine en yakın keçi sütü sayılmaktadır. Hünnap bebe bisküvisi keçi sütünün en yoğun olarak kullanıldığı, tam buğday unu ve hurma pekmezinden başka keçiboynuzu unuyla harmanlanmış bebe bisküvisinin tadı da çok özel vazgeçilmez bir ürün olmaktadır. 6. aydan sonra her yaş evrelerinde ihtiyaç hissedilen gerekli bütün vitamin destekleriyle bebeğin en doğal, güçlü ve sağlıklı gelişip büyümesini sağlamaktadır. Hünnap bebe bisküvisi yeni nesil bebe bisküvisi, glukoz, renklendirici, koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Bebeklerin doğal ve sağlıklı beslenmesi için 12 vitaminle desteklenmiş, 7 mineral içeren, Demir ve Çinko bulunur.
]]>
Hünnap Keçiboynuzu Özü https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-keciboynuzu-ozu.html Fri, 30 Nov 2018 15:21:11 +0000 Hünnap keçiboynuzu özü, eski toprak diye tabir ettiğimiz ve kolay kolay hasta olmayan sağlıklı insanların geçmişte şeker niyetine kullandığı yada canları tatlı bir şeyler çektiğinde tatlı niyetine yediği o sağlık deposu Hünnap keçiboynuzu özü, eski toprak diye tabir ettiğimiz ve kolay kolay hasta olmayan sağlıklı insanların geçmişte şeker niyetine kullandığı yada canları tatlı bir şeyler çektiğinde tatlı niyetine yediği o sağlık deposu bal, pekmez gibi gıdalardan biri olan hünnap keçiboynuzu özü Anadolu insanının hala vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Hünnap keçiboynuzu özü, Akdeniz bölgesinde yetişen, aşılama yapılmadan,  tamamen organik olan ve kendiliğinden yetişen keçiboynuzu bitkisinin olgunlaşmış ve kaliteli meyvelerinden elde edilmektedir. Oldukça farklı ve güzel bir aromaya sahip olan bu meyve özü çocuklarında ''hayır yemek istemiyorum'' demeden, severek tüketebilecekleri faydalı besin kaynaklarımızdan biridir. Güven ile tüketebileceğimiz hünnap keçiboynuzu özü, günümüz şartlarında istesek de, istemesek de maruz kaldığımız zararlı elektromanyetik radyasyona karşı da vücudumuz için mükemmel bir kalkan vazifesi görmekte ve bizi korumaktadır. Hiç bir katkı maddesi içermeyen ve tamamen organik olan hünnap keçiboynuzu özü kalsiyum açısından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. 

Hünnap keçiboynuzu özü gerek tadı, gerekse sağlığımız için faydaları yönünden küçük, büyük herkes için kaliteli bir yaşam desteği imkanı sunmaktadır, içinde vücudumuz için gerekli hemen hemen bütün besin değerlerine sahip olan, hiçbir katkı maddesi içermeyen, tamamen doğal olan hünnap keçiboynuzu özü süte oranla çok daha fazla kalsiyum içermektedir. Hünnap keçiboynuzu özü özellikle de çocuklarımızın bedensel ve zihinsel gelişimi için önemli bir yere sahiptir. Allah'ın biz insanlara sunduğu yararları saymakla bitmeyen şifa dolu besinler arasında ilk sıralarda yer alan hünnap keçiboynuzu özü, gerek hastalıklardan korunmak amacı ile, gerekse hastalıkları tedavi etmek amacı ile kullanılmaktadır. 

Hünnap keçiboynuzu özü faydaları nelerdir
 • Kansızlık tedavisinde ve kemik erimesinin önlenmesinde faydalıdır.
 • Alerjik astım ve bronşit gibi hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır.
 • Grip ve soğuk algınlığına karşı vücut direncini arttırıp hastalığa karşı koruyucu kalkan vazifesi görür.
 • İçeriğindeki yüksek kalsiyum, vitamin ve mineraller sayesinde çocukların bedensel ve zihinsel gelişimi için oldukça önemlidir.
 • Akciğerde ve karaciğerde biriken toksin maddelerin dışarı atılmasını kolay hale getirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.
 • Vücutta biriken radyasyonun temizlenmesinde faydalıdır.
 • İshal ve kabızlık gibi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Bağırsak rahatsızlıklarına ve gastrite iyi gelir.
 • Bağırsak parazitlerini (bağırsak kurdu, tenya, solucan) temizlemede etkilidir.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir ve mideyi kuvvetlendirici etkisi vardır.
 • Tansiyon hastalıklarına karşı koruyucu ve tedavi edici etkileri vardır.
 • İçeriğindeki gallik asit sayesinde ağrı kesici, bakteri yok edici, radikalleri yok edici etkileri bulunmaktadır.
 • Özellikle sigara kullanımından dolayı oluşan balgamı söktürücü bir etkiye sahiptir.
 • Oldukça güçlü bir antioksidandır.
 • Akciğer kanserine yakalanma riskini %90 gibi büyük bir oranda azaltma etkisine sahiptir.
 • Besin değeri çok yüksek olan hünnap keçiboynuzu özü, cinsel gücü ve sperm sayısını arttırıcı özelliği sayesinde iktidarsızlık sorununu da tedavi etmek amacı ile kullanılmaktadır.
 • Nefes darlığına oldukça iyi gelmektedir.
 • Fosfor ve kalsiyum bakımından oldukça zengin olması sebebi ile osteoporoz rahatsızlığı olanlarda kalsiyum ihtiyacının karşılanması amacı ile kullanılmaktadır.
 • Kemik erimesi hastalığının önlenmesinde ve tedavi edilmesinde kullanılır, oldukça etkilidir. 
]]>
Hünnap Tohumu https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-tohumu.html Sat, 01 Dec 2018 03:56:59 +0000 Hünnap Tohumu, yetiştirmek için en yaygın yöntem olan vejatif yöntemi kullanılsa da, hünnap yetiştirmede tohum ekim yöntemi ile daha güvenli biçimde yetişmesi sağlanır. Tohumlar ekildikten sonra, çok az
Hünnap Tohumu, yetiştirmek için en yaygın yöntem olan vejatif yöntemi kullanılsa da, hünnap yetiştirmede tohum ekim yöntemi ile daha güvenli biçimde yetişmesi sağlanır. Tohumlar ekildikten sonra, çok az gözlem ve bakım gerektirir. Fakat; verimli çimlenmesi için ekimden önce temizlenmeli gerekli bakımları yapılmalıdır.

Hünnap Tohumu Ekimi ve Bakımı: Yaz aylarında hünnap tohumları toplanabilir. Hünnap meyvesi parlak, kızıl kahverengi bir renge büründükten sonra ağaçtan düşer. Uygun tohumu bulmak için, 3-4 adet örnek meyve alınır. Bıçak yardımı ile meyve çevresi uzunlamasına ikiye bölünür. İçindeki kahverengi taş bir saat ılık suda bekletilir. Kalan meyve parçaları iyice fırçalanır. Tohumlar bir kağıt havlu üzerine boşaltılır. Tohumun olgunlaşmasını sağlamak için, nane çubukları yardımı ile kağıt torba içinde saklanır. Nem ve ışık görmemesi gerekir. 70 derece sıcaklığa kadar muhafaza edilebilir. Mutfak dolabında saklanabilir. 2-3 ay sonra soğuk bir ortamda saklanmaya alınır. Kilitlenebilir plastik torbanın içine nane sfenig yosunu ile sarılmış hünnap tohumları yerleştirilir. Yaklaşık 1 inç aralık bırakılmalıdır. Bu sayede aşırı nemden uzak kalır. Tohumlar 2-3 ay buzdolabında saklanır.

Saklanma Sonrasındaki Süreç: Bu süreçten sonra hünnap tohumları buzdolabından çıkarılır. Kaseye yerleştirilir. Kasenin içine kaynamış su dökülür. 24 saat bekletilmelidir. Çelik törpü ile hünnap tohumu kazınır. Bu işlemin amacı, tohumun daha çabuk çimlenmesi içindir. Büyük bir kapa, işlenmiş hint tohumları ilave edilir. Toprağın yerleşmesine yardımcı olmak için, ekimden sona sulama yapılır. Saksıya alınan tohumlar sera, yalıtımlı soğuk çerçeve veya büyük güneşli bir pencerenin yakınında kapalı alana yerleştirilir. Gündüz 80 derece, gece 60 derece ile ayarlanmış çimlendirme minderi ile ısıtılır. Sıcakken karışımdaki nem seviyesini yakından izlemek gerekir. Çünkü; çok sıcak olması çabuk kurumasına neden olabilir. 1/4 inçte kuruluk olduğunda su eklenir. Su orta derecede, nemli ve 1 inç yüksekliğine kadar gelmelidir. Çimlenme 3-4 hafta izlenmelidir. Çimlenme örtüsü 2 hafta tutulur. Sonraki işlemde gün içinde kapatılır. Çaydanlıkta 1 hafta boyunca ısıtılır. Çimlenme örtüsü bu işlemlerden sonra tamamen çıkarılır. Dış sıcaklıkları gece 55 derecenin üstünde olduğunda, hünnap fidelerini açık havada, ılık, korunaklı bir yere taşınır. Fideyi olgun yapraklardan bir kaç kere ürettikten sonra, saksı dolu toprak 2 galon kaplara nakledilir.
]]>
Hünnap https://www.hunnap.gen.tr/hunnap.html Sat, 01 Dec 2018 12:41:11 +0000 Hünnap, günümüzde tam olarak değeri bilinmeyen, ancak asırlardır alternatif tıp yöntemleri içinde kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Vücudun hasta olan bölümlerinde iyileşme sağlar, vücudun güçlenmesine yardımcı olur Hünnap, günümüzde tam olarak değeri bilinmeyen, ancak asırlardır alternatif tıp yöntemleri içinde kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Vücudun hasta olan bölümlerinde iyileşme sağlar, vücudun güçlenmesine yardımcı olur. Günlük tüketimi düzenli olduğu zamanda cilt renginde gözle görülür değişime neden olur. Hünnap bitkisinin meyveleri de aynı isimle anılır. Boyutları bir kiraz kadar olabileceği gibi, erik kadar da büyümüşte olabilir. Anavatanı olarak Asya, özellikle Çin gösterilen Hünnap, Çin tıbbında geçmiş asırlardan beri kullanılır. Bu ülkede Çin hurması diye de bilinir. Meyvenin kabukları yenebilecek kadar ince olur, etli kısmı da beyazdır. Bazıları henüz hamken yeşil hünnap tüketmeyi sever. Olgunlaştıkça meyvenin rengi kahve mor gibi üzerinde kahve noktacıklar olan hale dönüşür. Olgunlaşma süreci meyvenin buruşuk, kırmızı hal almasıyla tamamlanır. Hünnap stres azaltan, ağrıları azaltan, ateş düşüren, her türlü uykusuzluk sorununda faydalı olan bir meyvedir. Vücudunuzdaki romatizmal sorunların tedavisinde mükemmel bir etkisi vardır. Yorgunluk nedeniyle bitap düşmüş vücudunuzu canlandıran, sizleri daha genç, diri bir hale getiren bu meyvenin içerdiği yararlı maddelerden ve faydalarından da bahsedelim.

Hünnap besin değeri

Hünnap iki türde A vitamini içermektedir. Bunun dışında riboflavin, niasin, tiamin içeriği vardır. Zengin C vitamini kaynağıdır. Çinko, bakır, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, sodyum, manganez ve demir minerallerini içerir. Damarların işlevlerini destekleyen  fenoller ve bioflavonoidler içerir. Yaşamsal öneme sahip amino asitleri, organik asitleri içeren bir meyvedir.

Hünnap faydaları nelerdir

Hünnap yaprakları ve meyvesiyle sayısız faydası olan bir bitkidir. Bitkinin yaprakları alternatif tıpta bağırsaklardaki parazitleri öldürmek için kullanılır. Meyveleriyle akciğer sorunlarının giderilmesi, öksürüğün tedavi edilmesi mümkündür. Ayrıca vücutta su tutulumunu azaltan etkisi vardır. Vücudunuzu güçlendirir, hastalılardan korunmanıza, daha kolay iyileşmenize yardımcı olur. Yabani hünnap denilen ekşi meyveleri olan türünden mide toniği yapılabilir.

Hünnap içeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurur. Bu sayede vücudunuzdaki serbest radikallerin verdiği hasar azaltılabilir, etkili şekilde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hünnap meyvesinin bu antioksidan etkisinden mutlaka faydalanmalısınız.

İçeriğinde bulunan niasin yani B3 vitamini sayesinde, dolaşımdaki kanın düzenli olmasını sağlar. Hünnap kan basıncını düzenler. Potasyum içeriğiyle de yüksek kan basıncının düşürülmesinde etkili olur.

Kemik yapısını güçlendiren, kas tonunu arttıran hünnap, bunları içeriğindeki kalsiyum ve magnezyum sayesinde sağlar. Bu faydalı etkilerinden yararlanmak isteyenler düzenli olarak hünnap tüketmelidir.

Kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri tedavisinde geçmişten beri Çin tıbbında kullanılan hünnap, hastalar için bir umut ışığı haline gelmiştir. Meyvenin özellikleri arasında antifungal, anti bakteriyel, anti inflamatuar ve anti ülser etkisi olduğu bilinmektedir.

Hünnap hakkında yapılan araştırmalarda kronik kabızlık çekenlerin yakınmalarını azalttığı, yeni doğan dönemindeki sarılığı tedavi ettiğine dair sonuçlara ulaşılmıştır. Bunun dışında ciltteki kaşıntılı etkilerin giderilmesinde, kuru cildin iyileştirilmesinde, ciltteki yaraların tedavisinde kullanılması mümkündür. Hünnap tüketenlerde stresin etkisinin de azaldığı belirtilir.

Hünnap hakkında uzmanlar ishali, iştahsızlığı, ateş, astım etkilerini, kansızlığı, iltihap sorunlarını, yorgunluğu, göz sorunlarını giderebileceği, bunların iyileştirilmesi konusunda başarılı sonuçlar alınabileceğini belirtirler.

Hünnap nasıl kullanılır

Hünnap meyvesini ister kuru isterseniz taze olarak tüketebilirsiniz. Hünnap kullanarak reçel yapabilirsiniz. Diğe]]> Hünnap Ağacı https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-agaci.html Sun, 02 Dec 2018 11:28:32 +0000 Hünnap ağacı, çeşit çeşit türleri bulunan ağacının küçüklü büyüklü türleri vardır. Hünnap meyvesi ilk önce yeşil zeytin görünümünde iken olgunlaşması ile rengi koyu kırmızı renge dönmektedir. Oldukça lezzetli Hünnap ağacı, çeşit çeşit türleri bulunan ağacının küçüklü büyüklü türleri vardır. Hünnap meyvesi ilk önce yeşil zeytin görünümünde iken olgunlaşması ile rengi koyu kırmızı renge dönmektedir. Oldukça lezzetli meyvesi olan hünnabın eti kabuğundan ayrılmaz. İçerisinde bulunan çekirdek sivridir. Yüzünde sert bir kabuk bulunur. Hünnap ağacı için belirli iklim şartları bulunur. Yalaşık olarak 5 metre yüksekliğe kadar ulaşırken; dikenli yapısıyla diğer ağaçlardan farklılık gösterir. Bahar aylarında çiçek açar. Hünnap ağacı ılıman iklimi sever. Çeşitli türleri bulunan Hünnap ağacının yetiştirildiği bölgede meyvesine göre sınıflandırılması yapıldığı belirtilmektedir. Meyvesinin orta boy olanının daha fazla tercih edildiği bilinir. Hünnap meyvesinin hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketildiği belirtilmektedir. Hünnap meyvesinin olgunlaşmış halinin kurutulması saklama koşulları açısından önemlidir. Kurutulmuş meyvesi ve mevsiminde taze toplanan yeşil yapraklarının kurutulması ile çayı yapılarak tüketilmektedir. Hünnap meyvesinden reçelde yapılmaktadır. Birçok isimle anılan Hünnap ağacının Kuran iğdesi, innap, çiğde gibi isimleri de bulunmaktadır. 

Hünnap meyvesinin faydaları
Hünnap meyvesi yaygın olarak bilinmese de ülkemizde yetiştiriciliği yapılan meyveler arasında yer alır. Taze veya kurutulmuş olarak tüketilmesi birçok derde şifa olarak belirtilir. Alternatif tıpta tavsiye edilen meyveler arasında bulunurken; Hünnap tüketilmesi ile bronşit gibi hastalıkların gerilediği belirtilir.  Ayrıca hünnap meyvesi tüketilerek astım gibi rahatsızlığı bulunan kişilerde gerileme sağladığı kanıtlanmıştır. Hünnapın içerisinde bulunan bileşenler sebebiyle vücuttaki balgamın atılmasına katkı sağladığı kanıtlanmıştır. Ayrıca tüketilmesi halinde idrar yolunda bulunan enfeksiyonların giderilmesinde oldukça etkilidir. Kabızlık gibi problemlerin giderilmesinde fayda sağlar. Ayrıca vücutta yükselen kolesterolün dengede kalmasına yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa faydaları olduğu belirtilmektedir.

Hünnap ağacı dikimi
Hünnap ağacı yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken iklim özellikleri vardır. Çünkü Hünnap ağacı ılıman iklimi seven bir bitkidir. Soğuk havalara dayanıklı olmasına rağmen erken dönemde çiçek açtığı için soğuktan zarar görür. Çiçeklerinin dona maruz kalması sebebiyle meyve üretimi engellenmiş olur. Bu sebepten dolayı Hünnap ağacının ılıman bir bölgeye dikilerek yetiştirilmesi tavsiye edilir. Hünnap ağacı yetiştiriciliği için gerekli toprak koşullarının bulunması da önemlidir. Bu ağaç humuslu toprakları severken; kumlu, geçirgen ve nemli topraklarda yetiştirilmesi daha uygundur. Bu sebepten dolayı Hünnap ağacı dikilmeden önce toprağın analizinin yapılması gerekir. Hünnap ağacı dikmeden önce tercih edilen fidanların dikkatli seçilmesi gerekir. Bu sebepten dolayı tüplü fidanların seçilmesi ağacın tutma oranını yükseltir. Ayrıca Hünnap ağacının çeşitleri çok olduğundan dolayı dikilecek Hünnap ağacının doğru tercih edilmesi hasadın oranını etkiler. 

Hünnap ağacı için uygulanacak bahçenin toprağının gerekli düzeyde hazırlanması, öncesinde arazinin sürülmesi, böylelikle toprağın yumuşatılması ve ardından gübrelenmesi dikim öncesinde önemlidir. Sonrasında ağacın dikilmesi için gerekli aralıklar halinde çukurlar açılması gerekir. Bunun için 5-5 metre uygundur. Bu işlemlerin ardından ağacın dikimi gerçekleştirilir. Can suyu verilir. Sağlam bir kök yapısı bulunan hünnap ağacının sürekli sulanmasına gerek yoktur. Ağacın tutması için gerekli düzeyde sulanması yeterlidir. Hünnap ağacına budama yapılması gerekli değildir. Bu sebepten dolayı ağacın şeklini düzeltmek için ve kuru dallarını kesmek için budama işleminin yapılması yeterli olacaktır. Hünnap ağacı sağlam bir bitki olması sebebiyle ilaçlama gerektirmez. Parazit ve zararlılara karşı oldukça dayanıklıdır. Yaklaşık olarak nisan aylarında çiçek açar ve sonbahar aylarında gerekli meyvesi hasat edilir]]> Hünnap Ağacı Nerede Yetişir https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-agaci-nerede-yetisir.html Sun, 02 Dec 2018 12:49:31 +0000 Hünnap ağacı nerede yetişir, yetiştirilmesi kolay olan ağaçlar içerisinde yer alır. Ilıman iklimi seven ağacın meyvesinin birçok alanda tüketildiği bilinmektedir. Ülkemizde de diğer araçlar gibi belirli bölgelerde yetiştir Hünnap ağacı nerede yetişir, yetiştirilmesi kolay olan ağaçlar içerisinde yer alır. Ilıman iklimi seven ağacın meyvesinin birçok alanda tüketildiği bilinmektedir. Ülkemizde de diğer araçlar gibi belirli bölgelerde yetiştirilmesi ile karlı kazançlar elde edildiği belirtilmektedir. Geçmiş yıllara göre şimdiki dönemde daha fazla üretimi yapılmaktadır. Hünnap meyvesinin innap, hinnap gibi isimleri de bulunmaktadır. İlkbaharda sarı renkli çiçekler açar. Oldukça güzel kokulu çiçekleri bulunmaktadır. Yaklaşık olarak ağaç boyu beş metreye kadar uzanırken; dikenli iğneli bir yaprağı vardır. Meyvesi yabani elmaya benzer. Olgunlaşmamış hali yeşil zeytini andırır. Olgunlaşmış hali ise etli, sulu iken değişik bir tadı bulunur. Kuruyemiş olarak tüketilen Hünnap oldukça kar getiren meyveler arasında yer alır. Şimdi Hünnap ağacının yetiştiği koşullarından bahsedelim.

Hünnap ağacı nerede yetişir

Hünnap ağacı ülkemizde çeşitli bölgede yetiştirilmektedir. Özellikle ılıman iklime sahip olan bölgelerde yaygın olarak yetiştirilen ağacının güney bölgelerde ve batı bölgelerde de yetiştirildiği görülür. Orman örtüsü içerisinde oldukça fazla olarak görülen bu ağacın Kış ayları Daha ılık geçen bölgelerde daha fazla üretildiği bilinir. Karasal iklimlerde bahar ayları ılık geçen bölgelerde de yetiştirildiği gözlenir Hünnap ağacının ılık bölgede yetiştirilmesinin sebebi Bahar ayında çiçek açmaya başladığı zaman çiçeğin dondan etkilenmemesi içindir. Çiçeği dondan etkilenen hünnabın meyve vermemesi sebebiyle iklim şartına dikkat edilerek dikilmesi gerekir. Ilıman iklimlerde bahar ayında çiçeği geç açan türlerinin dikilmesi önemlidir. Ticari açıdan yüksek gelir getiren bir ağaç olarak üretilirken devlet tarafından da destek verildiği bilinmektedir. Ülkemizde Denizli, Isparta, Simav gibi birçok bölgede Hünnap ağacının dikildiği bilinmektedir. Zahmetsiz bir meyve olmasının sebebi ile dikiminin yapımının ardından ağaç gerekli düzeyde büyüdüğü için belirli aralıklarla sulaması yapılırken Daha sonrasında su istemeyen ağaçlar arasında yer alır. Bu sebepten dolayı Hünnap ağacının tercih edildiği belirtilmektedir. Ayrıca ağaç için budama işlemi de gerekmez. Sadece şekil vermek ve kurumuş olan parçalarının kesilmesi için budama işlemi uygulanır.

Hünnap ağacı yetiştiriciliği

Hünnap ağacı yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise toprak tercihidir. Ağacın kökleri oldukça dayanıklı olmasına rağmen toprağın tercih edilirken gerekli analizinin yapılması önemlidir. Bu sebepten dolayı kumlu, humuslu, suyu kolay geçiren toprağın tercih edilmesi son derece önemlidir. Toprak koşulları uygun olan alanlarda hünnap ağacı yetiştirilebilir. Büyük bir alanda belirli aralıklarla Hünnap fidanlarının dikiminin ardından uygulanan bakım ile Hünnap yetiştiriciliği sağlanır. Birçok çeşidi bulunan Hünnap Ağacının dikilmeden önce cinsinin doğru tercih edilmesi önemlidir. Bu sebepten dolayı Hünnap ağacının orta büyüklükte meyve veren cinsinin tercih edilmesi kar maliyeti açısından daha yüksek gelir elde edilmesine katkı sağlar.
]]>
Hünnap Neye İyi Gelir https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-neye-iyi-gelir.html Mon, 03 Dec 2018 09:44:24 +0000 Hünnap Neye İyi Gelir, Hünnap meyvesi Çin'de yetişmektedir. Çin hurması olarak da bilinen hünnap meyvesi olgunlaşmamış hali ile kestaneye benzemektedir. İyice olgunlaşan hünnap meyvesi turuncu rengi ve buruşuk görünümü ile Hünnap Neye İyi Gelir, Hünnap meyvesi Çin'de yetişmektedir. Çin hurması olarak da bilinen hünnap meyvesi olgunlaşmamış hali ile kestaneye benzemektedir. İyice olgunlaşan hünnap meyvesi turuncu rengi ve buruşuk görünümü ile iğdeye benzemektedir. stres azaltan özelliği sayesinde stresten kurtulabilirsiniz. Hünnap meyvesinde bol miktarda bulunan niasin sayesinde vücudun ihtiyacı olan B3 Vitaminini karşılayabilirsiniz. İçerdiği antioksidanlar sayesinde hünnap meyvesi karaciğeri koruma altına alır ve yenilenmesini sağlar. Hünnap meyvesinin pekmezini ve özünü günümüzde rahatlıkla marketlerden temin edebilirsiniz. Çocuklarınız için bedensel ve zihinsel olarak destekleyici etkisi bulunan ayrıca çocuklarda görülen iştahsızlık söz konusu ise rahatlıkla çocuklarınıza yemeleri için hünnap pekmezi veya özünü tüketmeniz halinde bağışıklık sistemlerini güçlendirebilirsiniz. Hünnap meyvesi biraz ağız burucu olduğu için hünnap özü veya pekmezini çok seveceklerinden emin olabilirsiniz. Sigara kullanan kişiler için balgam söktürücü özelliği ile de rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Hünnap neye iyi gelir
 • Stres azaltan etkisi vardır
 • Kan basıncını düşürür
 • Göğüs kanserine
 • Siroz tedavisine
 • Hepatit tedavisine
 • Egzama tedavisine
 • Cilt hastalıkları 
 • Kaşıntılara
 • Balgam söktürücü
 • İshale iyi gelir.
Hünnap meyvesi; Birçok faydası bulunan hünnap meyvesinin yan etkisi de bulunmamaktadır. Fakat her şeyin fazlasından yarar beklenmemeli kararınca yenmesi gerekmektedir. Özellikle hünnap keçiboynuzu özü ile öksürük, grip, ağrı kesici, alerjik rahatsızlıklarda kullanabilirsiniz. Keçiboynuzu harput diyede bilinmekte olup sağlık açısından çok faydalıdır.
]]>
Hünnap Meyvesi https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-meyvesi.html Tue, 04 Dec 2018 08:49:37 +0000 Hünnap meyvesi, ülkemizde olmasa bil diğer birçok dünya ülkesinde çok yaygın bir şekilde tüketilen bu meyve, özellikle Çin'de çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Genellikle bu ülkelerde bitkisel ilaç olarak kulla Hünnap meyvesi, ülkemizde olmasa bil diğer birçok dünya ülkesinde çok yaygın bir şekilde tüketilen bu meyve, özellikle Çin'de çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Genellikle bu ülkelerde bitkisel ilaç olarak kullanılan bu meyve hem lezzeti ile hem de faydaları ile insan vücudu için olumlu sonuçlara neden olabilmektedir. Aslında hünnap pekmezi, doğada bulunan meyvelerin küçük bir şekilde toplanmış halidir denebilmektedir. Bu meyve, sağlığa olan yararları ile tanınan meyvelerden biridir. Günümüzde ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilen ve bitkisel olarak tüketilen meyvelerden biridir. Hünnap meyvesi, ilk olduğunda yaş olarak oluşur ve bu nedenle çok tüketilmez. Fakat daha sonraki zamanlarda bu meyve kurur ve tüketilebilir bir hale gelir. Bu nedenle hünnap meyvesi, kurutulduktan sonra tüketilmelidir. Bazı hünnap meyveleri kiraz boyutunda olurken bazı meyveler ise erik boyutlarında olabilmektedir. İnce ve yenilebilir bir kabuk ile kaplı olan bu meyvenin içerisi oldukça yumuşaktır ve aşırı tüketildiğinde boğucu bir özellik göstermektedir. Meyve olgunlaştığında yeşil renktedir ve kurutulduğunda kırmızılaşmaya başlar. Görüntüsü ile kuru üzüme benzeyen hünnap meyvesi, hemen hemen herkes tarafından tüketilebilir. Aşırı tüketilmediğinde ciddi rahatsızlıklara ya da yan etkilere neden olmayan bu meyve aşırı tüketildiğinde kabızlık sorunlarına neden olabilmektedir. 

Hünnap meyvesi faydaları nelerdir
 • Hünnap meyvesi, içerisinde çok yüksek miktarda C vitamini bulundurmaktadır. C vitamini ise özellikle vücutta bulunan serbest radikal hasarlarının ortaya çıkmasını engelleyerek büyük etkisini insan vücudunda göstermektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan C vitaminini hünnap meyvesi tüketerek vücudunuza alabilirsiniz. 
 • Hünnap meyvesi, C vitamininde olduğu gibi kalsiyum açısından da oldukça iyi bir kaynaktır. Bu nedenle kemik gelişimi olan çocuklarda bu dönemlerde tüketilmesi gereken meyvelerden biri olarak hünnap meyvesi önerilmektedir. Hatta birçok doktorda bu durumu desteklemektedir. 
 • Yapılan bazı araştırmalar sonucunda hünnap meyvesi, insanlarda meydan gelen kronik kabızlık sorunlarında bu sorununu belirtilerinin azalmasında olumlu etkiler yapmaktadır. Bunun yanında bebeklerde de ilk aylarda oluşan sarılık sorunları için olumlu etkiler göstermektedir. 
 • Deri üzerinde meydana gelen kuru kaşıntı sorunlarında bu meyve kullanılabilmektedir. Cildiniz için yaptığınız tedavilerde aynı zamanda bu meyveyi de düzenli olarak tüketerek faydalarından elde edebilirsiniz.
Yukarıdaki durumların yanı sıra insanlarda meydana gelen iştahsızlık sorunlarında, ishal sorunlarında nemi, ve yorgunluk durumlarında ve son olarak astım ve yüksek ateş sorunlarında yaygın olarak hünnap meyvesi tüketilebilmektedir. 

Genel olarak: Genel olarak hünnap meyvesi, en çok Çin'de kullanılmış olan bir meyvedir. Bu meyve geleneksel Çin tıbbında meydana gelen siroz hastalıklarının tedavilerinde kullanılmaktadır. Günlük olarak aşırı tüketilmediğinde ciddi bir yan etkisi bulunmayan bu meyve, düzenli bir şekilde tüketildiğinde yukarıda belirtilmiş olan faydalar görülebilmektedir. Bu meyve, her ne kadar ciddi yan etkilere neden olmasa bile kesinlikle aşırı yaşlı insanlarda kullanılmamalıdır. Bebeklerde de kullanılabilecek hünnap meyvesi için doz aşımı yapılmaması çok önemlidir. Hünnap meyvesi ile bazı bitki çayları da yapılabilmektedir. Yapılan bitki çayı, hünnap meyvesinin kurutulmuş olanlarından yapılmaktadır. Kuru hünnap meyvesi sıcak su içerisine atıldığında ve demlendirildiğinde oluşan çay direk olarak süzüldükten sonra kullanılabilmektedir. Bu çay, hamileler, çocuklar ve yaşlılar haricinde herkes tarafından içilebilmektedir. Hazırlanan hünnap meyvesi çayı, en az hünnap bitkisinin faydalarında olduğu kadar faydalara neden olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle sizlerde doktor onayını alarak hünnap meyvesi çayı tüketebilirsiniz. 
]]>
Hünnap Çeşitleri https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-cesitleri.html Tue, 04 Dec 2018 17:47:30 +0000 Hünnap Çeşitleri, Asıl yetişme yeri Suriye olan hünnap (ünnap' ta denir ) yaz aylarının başlangıcı Nisan, mayıs aylarında, sarı renkte çiçekler açan, güzel kokusu, 4-5 metre yükseklikte dikenleri olan silindir gövde Hünnap Çeşitleri, Asıl yetişme yeri Suriye olan hünnap (ünnap' ta denir ) yaz aylarının başlangıcı Nisan, mayıs aylarında, sarı renkte çiçekler açan, güzel kokusu, 4-5 metre yükseklikte dikenleri olan silindir gövdeli, esmer kabukları olan çok dallı bir ağaca ait, kırmızı kabuklu bir bitkidir. Hünnabın çekirdekleri sert, iri, zeytin biçiminde ve büyüklüğündedir. Kabuğu deriye benzer şekilde, etli kısmı (pulpası), sarı renkte, lezzetli bir tadı vardır. Hünnap yabani bir bitkidir, ancak bahçede de yetiştirilmektedir. Hünnap çeşitleri çok fazladır. Bu çeşitler aşağıda anlatılmaktadır. 

Olgunlaşma Dönemlerine Göre Hünnap Çeşitleri:

 • Li Hünnabı: Hünnabın en çok beğenilen türlerinden biridir. Büyük ve yuvarlak meyveleri Mayıs ayında sarı yeşil renkte iken toplanabilir. Bu tür en fazla taze olarak yenir. Li hünnabının meyveleri Ağustos ayında olgunluğa ulaşır, 
 • Ed Hegard: Lang ve Thornlesa benzeyen bir meyvesi vardır.
 • Ga 866: Chico Araştırma programı esnasında üretimi yapılmıştır. Meyve türü büyük ve uzundur.
 • Jin: Kusursuz ve uzun meyvesi ağaç üzerinde kuruduktan sonra toplanır.
 • Globe: Çin'de kültür meyvesi olarak üretilmiştir.
 • Honey jar: Çin'de kültür meyvesi olarak üretilmiştir.
 • Lang: Büyük, armut biçimli meyveleri ağaç üzerinde kurutularak toplanır. En çok yetiştirilen türlerdendir.
 • Redlands 4: Çok büyük, tatlı ve yuvarlak meyvesi vardır.
 • So: En estetik ve düzgün bir şekle sahip olan hünnap çeşididir.
 • Sugar Cane: Çok tatlı meyvesi olan ancak dikenleri olan bir bitkidir.
 • Thornless: Langa benzeyen bir yapısı vardır.
 • Amiral Wilkes: kasım ayı ortalarında meyvesi toplanan bir hünnap türüdür.
 • Chico (GI 7-62): Meyveleri küçük elmaya benzer, lezzetli, taze veya kurutularak tüketilen bir hünnap çeşididir
 • GI-1183: Chico Araştırma programı esnasında üretimi yapılan bir başka hünnap çeşididir meyvesi büyük ve tatlıdır.
 • Sherwood: Louisiana orijinli, çok yoğun ve tatlı meyveleri olan bir türdür. 
 • Silverhill: Kuzey Florida orijinli olan bir hünnap çeşididir. 
 • Tigerstooth: Silverhille benzeyen bir hünnap çeşididir. 
 • Topeka: Doğu Kansas orijinli, geç olan meyveleri çok güzeldir.

]]>
Hünnap Çiçeği https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-cicegi.html Wed, 05 Dec 2018 12:45:48 +0000 Hünnap Çiçeği, hünnap ağacı Suriye bölgesinde yetişen bir ağaç türüdür. Kış aylarında yapraklarını döker. Nisan, mayıs ayında çiçek açar ve dallar yeşermeye başlar. Bahar ayında yapraklar çıkar ve sarı çiçekler Hünnap Çiçeği, hünnap ağacı Suriye bölgesinde yetişen bir ağaç türüdür. Kış aylarında yapraklarını döker. Nisan, mayıs ayında çiçek açar ve dallar yeşermeye başlar. Bahar ayında yapraklar çıkar ve sarı çiçekler açar. Dikenli dallara sahip ağaç türüdür. Meyveleri yeşil olur olgulaştıkça kırmızı renge dönüşür. Dış görünüş ve tat olarak elma meyvesine benzetilir. A ve C vitamini bakımından zengindir. Potasyum, mineral deposuna sahiptir. Sağlık için faydalı meyve arasında yer alır. Çekirdeği tatlıdır. Hünnap çiçeği Türkiye'de yerli olarak yetiştirilmez. Marmara bölgesi, batı ve güney Anadolu bölgesinde yetiştirilir. İklim ve toprak şartları bakımından bu bölgeler de yetiştirimi daha uygundur. Hünnap meyvesi isteğe göre güneşte kurutulup tüketilebilir. Ekşi tatlı arasında damakta tat oluşturur. Bu meyve sıcak suda kaynatılıp içilebilir. Bitki çayı olarak kaynatılır. 

Hünnap çiçeği meyvesinin faydaları

Sağlık için çok faydalı meyve türüdür. Boğazda oluşan balgamı söktürür. Sindirim sistemini düzene koyar. Kabızlık problemini azaltır. Kolestrol ve lipid düşürücü olarak tercih edilir. Meyve kurutulup yenilir ve kaynatılıp bitki çayı olarak içilir. Bağışıklık sistemini harekete geçirir. Bronşit, mide ağrısı, astım, bağırsak rahatsızlığı varsa faydalı olur. Süt ile kaynatılarak içilebilir. Tokluk hissi verir.
]]>
Hünnap Reçeli https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-receli.html Thu, 06 Dec 2018 09:27:58 +0000 Hünnap Reçeli, halk arasında çiğde adıyla da anılan meyveden yapılan bir reçeldir. Türk mutfağında oldukça önemli yere sahip olan reçeller içinde hünnap reçeli de lezzetiyle sofralarda yer almaktadır. Hünnap taze yada kurut Hünnap Reçeli, halk arasında çiğde adıyla da anılan meyveden yapılan bir reçeldir. Türk mutfağında oldukça önemli yere sahip olan reçeller içinde hünnap reçeli de lezzetiyle sofralarda yer almaktadır. Hünnap taze yada kurutulmuş olarak yenilebildiği gibi en çok da reçeli sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olmaya adaydır. En çok Trakya yöresinde tüketilir ve kendine has hoş bir kokusu vardır. Hünnap reçeli yaparken sert meyveleri kullanmak çabuk yumuşayan bir meyve olması açısından çok önemlidir. İçinde zeytin çekirdeğine benzeyen bir çekirdeği bulunduğundan, çekirdeği çıkararak hünnap reçelini yapmak gerekir. Hünnap reçelini yaparken sert hünnap kullanmıyorsanız, reçel kaynadıktan hemen sonra hünnapları bir kenara ayırıp şerbetin olmasına 10 dakika kala tekrar eklemenizde fayda vardır.

Hünnap Reçeli İçin Gerekli Malzemeler
 • 20 adet hünnap 
 • 1 su bardağı şeker
 • 1.5 su bardağı su 
 • 1/2 limon suyu 
Hünnap Reçeli  Hazırlanışı 

Hünnap reçelini hazırlamaya başlamadan önce hünnapları güzelce yıkamalıyız. Yıkadıktan sonra kabukları soyulan hünnapları tercihimize göre küp küp yada şerit şeklinde dilimliyoruz. Dilimlenmiş olan hünnapları, reçeli pişireceğimiz tencereye koyarak üzerine 1 su bardağı şekeri döküp 5 yada 6 saat kadar bekletiyoruz. Bu işlemi gece yapıp hünnapları şekerle sabaha kadar da bekletebiliriz. Şekerle yeterince bekleyen hünnapları ocağa koyup üzerine 1.5 su bardağı suyu ekliyoruz. Önce yüksek ateşte biraz kaynayınca ocağın altını kısarak kısık ateşte pişiriyoruz. İyice kaynadıktan sonra kıvam alması için limon suyunu da ekleyip 5 dakika daha kaynatıyoruz. Ocağın altını kapatarak soğumaya bıraktığımız hünnap reçelini soğuduktan sonra kavanoza koyuyoruz. 

Afiyet olsun. 
]]>
Hünnap Form Çayı https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-form-cayi.html Thu, 06 Dec 2018 19:24:10 +0000 Hünnap Form Çayı, Hünnap meyvesi Çin'de yetişen çok faydalı bir meyvedir. Hünnap meyvesi içeriği bakımından vücudun gerekli olan tüm minerallerini karşılamakta olup olgun meyvesinin görünümü turuncu renkte ve iğdeye benz Hünnap Form Çayı, Hünnap meyvesi Çin'de yetişen çok faydalı bir meyvedir. Hünnap meyvesi içeriği bakımından vücudun gerekli olan tüm minerallerini karşılamakta olup olgun meyvesinin görünümü turuncu renkte ve iğdeye benzemektedir. Çin hurması diyede bilinmekte olan hünnap meyvesi diyet yapanlar için gerekli bir meyvedir. Çocuklar için çok faydalı olan hünnap meyvesini küçük elma diyerek yedirebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirirsiniz. Formunu korumak isteyenlerin B3 vitaminini alabilecekleri hünnap meyvesi ile bağışıklık sistemlerini güçlendirebilirler. Diyet yapanların vücutları genellikle dirençsiz olmaktadır. Hünnap meyvesi ile direnç kazanacak olacaklarını bilmeleri gerekmektedir. Sigara kullanan kişiler için balgam söktürücü özelliğiyle de rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kaşıntılara iyi gelen hünnap meyvesi içerdiği antioksidanlar sayesinde hünnap meyvesi karaciğeri koruma altına alır ve yenilenmesini sağlar. İçerisindeki pekdum sayesinde iştahınızı dengeleyebilirsiniz. Hünnap içerisindeki kuversitin içermektedir şişlikler de ve ödem atmakta faydalıdır. Diyet yapanlar form çayı ile incelmesi mümkün olmaktadır. Tatile çıkarken, diyet yaparken veya vücut yağlarınızı yakmak için rahatlıkla tüketebileceğiniz hünnap form çayı ile zinde kalmakta mümkündür. 

Hünnap form çayı; eczanelerden rahatlıkla temin edeceğiniz hünnap form çayının içerisinde 30 adet bulunmaktadır. 3 haftada 1 beden incelebileceğiniz hünnap form çayı içerek mümkündür. Kanı temizleyen hünnap meyvesinin kabukları bağırsakları çalıştırmaktadır. Hünnap form çayı içeriğinde sarı kantaron, biberiye, kiraz sapı vardır.

Hünnap form çayı Kullanımı; Hünnap form çayını eczanelerden aldıktan sonra süzen poşetten çıkarınız. Fincana 1 adet süzen poşeti koyarak üzerine sıcak su ilave ediniz. Hünnap form çayınızı beş dakika beklettikten sonra içebilirsiniz. Yemeklerden yarım saat sonra içmeniz bağırsaklarınız için iyi gelecektir. Hünnap form çayını sıcak veya soğuk tüketebilirsiniz. Günde iki defa içebileceğiniz hünnap form çayını sürekli içmemeniz gerekmektedir. Alışkanlık yapabileceği için bir hafta ara verip yeniden içmeye başlayabilirsiniz.
]]>
Hünnap Çayı https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-cayi.html Thu, 06 Dec 2018 20:29:29 +0000 Hünnap Çayı, Çin kökenli bir meyveden elde edilen çaydır. Hünnap meyvesini kurutulmuş bir şekilde çerçiden alıp kendiniz hünnap çayını yapabilirsiniz. Hünnap meyvesi ülkemizde de yetiştirilmektedir. Bu yüzden fiyatı Hünnap Çayı, Çin kökenli bir meyveden elde edilen çaydır. Hünnap meyvesini kurutulmuş bir şekilde çerçiden alıp kendiniz hünnap çayını yapabilirsiniz. Hünnap meyvesi ülkemizde de yetiştirilmektedir. Bu yüzden fiyatı da uygundur.  Yaş meyvenin fiyatı ortalama 25 lira, kuru meyvenin fiyatı da 50 lira civarıdır. Ayrıca toz ve sallama çay şeklinde satılan hünnap çayları da bulunmaktadır. Satın alacağınız hünnap meyvesi farklı çeşitlerde olabilir. Meyvenin çeşidine göre rengi ve boyutu da değişebilir. Bu meyvenin faydaları oldukça fazladır. Meyvesi faydalı olan bir ürünün çayının da faydalı olması kaçınılmazdır. Hünnap çayının faydaları saymakla bitmez. 

Hünnap Çayı Nasıl Yapılır

Malzemeler:

 • Tarçın kabuğu
 • 1 armut
 • Yarım çay bardağı taze zencefil
 • 1 limon
 • 1 kg hünnap

Hazırlanışı: 1 tencerenin içini su ile doldurup (yaklaşık 3 litre) kaynatmaya başlayın. Çayın kalitesi için çeşme suyu kullanmaya dikkat edin. Öncelikle taze zencefilleri tencerenin içine ekleyin. Tarçın kabuklarını ve dilimlenmiş armutları da koyun. Ardında hünnap meyvesini ve limonu tencerenin içine koyun. Bu karışımı 3 saat boyunca kısık ateşte kaynattıktan sonra süzüp soğumasını bekleyin. Soğuyan hünnap çayını cam şişe içerinde dolapta saklayın ve soğuk çay şeklinde tüketin. 

Hünnap Poşet Çayı

Piyasa da birçok poşet hünnap çayı bulunmaktadır. Bunlardan istediğiniz alıp kullanabilirsiniz. Fakat biz hünnap çayını kendinizin yapmasını öneririz. Hünnap poşet çayını 1 fincan içerine koyun ve üzerine çok sıcak olmayan su ekleyin. 5 dk sonra sallama poşeti çıkarın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra içebilirsiniz.

Hünnap Çayı Faydaları Nelerdir

 • Hünnap çayı insanlara rahatlama hissi verir ve güçlendirir.
 • Kanın temizlenmesine yardımcı olur.
 • Strese karşı vücudun dingin kalmasını sağlar.
 • Kemik ve kas gelişimini hızlandırır.
 • Kabızlık sorunu olanlar için hünnap çayı önerilir.
 • İştahın açılmasını sağlar.
 • Soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklarda vücut direncini artırır.
 • Fiziksel ve zihinsel olarak güçlenmenizi sağlar.
 • Uykusuzluk problemlerini giderir.
 • Yaralı hastaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
 • Boğaz ağrılarına ve öksürüğe bire bir çözümdür.
]]>
Hamilelikte Hünnap Yenirmi https://www.hunnap.gen.tr/hamilelikte-hunnap-yenirmi.html Fri, 07 Dec 2018 13:30:30 +0000 Hamilelikte Hünnap Yenirmi, zeytin iriliğinde sert çekirdekli olan hünnap meyvesi gebelik döneminde aşırıya kaçmadan az miktarda tüketilebilir. Hünnap yetişmesinin ilk aşamasında yeşil renkte iken olgunlaştıkça kırmızı, ka Hamilelikte Hünnap Yenirmi, zeytin iriliğinde sert çekirdekli olan hünnap meyvesi gebelik döneminde aşırıya kaçmadan az miktarda tüketilebilir. Hünnap yetişmesinin ilk aşamasında yeşil renkte iken olgunlaştıkça kırmızı, kahverengi ve mor tonlarına dönüşür. Bu meyvenin dış kabuğu ince deri halinde içi ise beyaz renkli ve yumuşaktır. Koparıldığı zaman hemen tüketilmezse sarı renge dönüşerek iyice yumuşar. Ayrıca, birkaç gün içerisinde kabuğu da buruşmaya başlar. Bu nedenle günlük taze tüketimi daha uygundur. 

Hamilelikte hünnap yenirmi denildiğinde vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan besin maddesi taze ve tozundan arındırılmış, yıkanmış bir şekilde elde edildiğinde gebeler tarafından da yenilebilir. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli husus aç olarak değil tok bir şekilde birkaç adet olarak yeterli miktarda tüketmektir. Aksi halde vücudu rahatsız edebilir. Hünnap taze ya da kurutulmuş olarak hamilelikte yenildiğinde vücudun ihtiyacı olan kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, çinko, sodyum gibi mineraller karşılanır. Kuzey Afrika, Çin ve Suriye coğrafyasında hünnap oldukça yaygındır. Buralardaki gebelerin hünnap meyvesinin taze haline ulaşımı daha kolaydır. Hamilelikte hünnap yendiğinde dönemsel yapı itibariyle tiksinme ve mide bulantısı da yaşanabilir. Hal böyle olunca tüketmemek gerekir. Bunu düşünerek de midenin kabul etmediği hünnabı sırf sağlıklı diye gebelerin yemesi doğru değildir. Bu noktada yeme isteği de önemlidir.

Hamilelikte hünnap meyvesinin faydaları 

Hünnap içerdiği besin maddeleri sayesinde sağlık bakımından hamilelikte oldukça faydalı bir meyvedir. Bununla birlikte tam bir enerji deposu niteliğindedir. Özellikle antioksidan görevini üstlenmesi enfeksiyon oluşumuna karşı vücudun direncini arttırır. Kanseri hücrelerin azalmasına yardımcı olur. Söz konusu bu meyve, düşük kaloriye sahip olduğu için kilo sorunu teşkil etmez. Bağışıklık ve sindirim sistemini düzenler. Stresin hamilelikte sıklıkla yaşanması hünnap meyvesinin tüketimi halinde bu durum kolaylıkla aşılır. Cilt ve kemik sağlığı için de oldukça önemlidir. Tıkanmış damarlardaki kanın akışına hız kazandırır. Kalp sağlığını korumaktadır.
]]>
Hünnap Fidanı https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-fidani.html Sat, 08 Dec 2018 09:03:22 +0000 Hünnap fidanı, Tropik iklim kuşağı bitkilerinden olan Cehrigiller familyasından olan Hünnap dikenli ve çalı özelliği taşıyan bir bitkidir. Hünnap fidanı yetiştiriciliği ülkemiz ılıman iklim kuşağı olan Ege v Hünnap fidanı, Tropik iklim kuşağı bitkilerinden olan Cehrigiller familyasından olan Hünnap dikenli ve çalı özelliği taşıyan bir bitkidir. Hünnap fidanı yetiştiriciliği ülkemiz ılıman iklim kuşağı olan Ege ve Akdeniz kıyılarında 1500 rakıma kadar olan yerlerde yetişir. Çoğunlukla yabani olarak yetişir. Nisan Mayıs aylarında sarı renkli çiçekler açan güzel kokulu bir ağaç türüdür. Çekirdekleri (tohumları) iri bir yeşil zeytin büyüklüğünde ve renginde olup, zamanla olgunlaştıkça pembe, kırmızı, mor ve siyah renge döner. 

Hünnap fidanı ne için yetiştirilir

Hünnap meyveleri içeriğinde bulunan yüzde 80 oranındaki kalori; A, B, C vitaminleri yönünden zenginliği ve Demir, Magnezyum, Fosfor, Sodyum, Manganez, Çinko gibi vücudumuza yararlı elementlerin varlığı hünnap fidanı yetiştiriciliğinin teşvik edilmesine neden olmuştur. Hünnüp'ın Güneş'te kurutulan meyveleri çerez olarak tüketilebileceği gibi demlenerek çay olarakta tüketilebilir. Ayrıca meyvesinin hoş kokulu, şekerli aromatik tadı iştah açıcı ve egzotik bulunmaktadır. 

Hünnap fidanı nasıl yetiştirilir

Hünnap tam büyüdüğünde 10 m.'ye kadar ulaşabilir. Özel bir bakım gerektirmeyen Hünnap fidanının kurumuş dallarından ve kurumuş otlardan arındırılması bakım için yeterli olacaktır. Fazla su istemez, kök özelliği itibari ile derine doğru gider bu durum derinlerden istediği suyu bulabileceği anlamına gelir. Çalı özellikli olduğundan büyümesi biraz zaman alır, diğer meyve ağaçlarından yavaş büyür. Genç sürgünler soğuğa karşı dayanıklı iken yaşlı sürgünler soğuğun etkisi ile kurumaya yüz tutar, temizlenmesi gerekir. İç kurduna rastlanmaz, meyveleri kurtsuzdur. Kolay kolay hastalanmaz.

Hünnap fidan yetiştirme yöntemleri,

Hünnap fidanı aşı ve tohum olmak üzere iki şekilde yetiştirilir; Aşılama tekniği vişne, kiraz gibi ağaçlar üzerine uygulanır. Tohumdan elde edilen fidanlar ise sonbaharda hasat edilen meyvelerinden elde edilir. Toplanan hünnap tohumları bir iki gün Güneş'te bırakılarak olgunlaşması sağlandıktan sonra üç gün su içinde tutularak yumuşaması sağlanır. Süre sonunda yumuşayan meyveler bir bez içine alınır ve ayak ili çiğnenir, meyvenin etli kısımları su ile yıkanarak çekirdek kısmının parlatılması sağlanır. 

Hünnap fidanı tohumu hazırlama,

Tohumlar ekimden bir hafta boyunca yüzde 7,5 oranında sitrik asit karıştırılmış veya kül karıştırılmış suda bekletilir. Ekim işleme daha çok sonbaharda  yapılır. Fakat sera içinde de dönem dönem yapılabilir. Daha sonra ekime geçilir. Az yanmış koyun gübresi ve milli topraktan elde edilen ekim toprağı çoklu tüpler haline getirilir. Ekim şekli ise çoklu tüpler içine bir iki tane 1 - 1,5 cm. derinliğe ekilmek sureti ile yapılır. 

Hünnap fidanı çimlenme aşaması,

Çoklu tüplere hünnap tohumu ektikten sonra belli bir sıraya dizilerek yastık haline getirilir, yastıkların üzeri plastik örtü ile örtülür. Tohumlar yarı yarıya çimlenir. Fidanların nemli kalması sağlanır. Don tehlikesine karşı önlem alınması gerekir. 10 cm. yüksekliğe ulaşan fidanlar tüpler halinde alınarak dikim için uygun alanlara ekilir. Burada uygun toprak hafif kireçli, kumlu, tınlı ve nemli topraklar olmalıdır. Fidanlar 4x4 m. aralıklar ile dikilmelidir. Bitkinin ilk zamanları sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Bir yıl içinde meyve verecek büyüklüğü ve olgunluğa erişir.
]]> Hünnap Sirkesi https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-sirkesi.html Sun, 09 Dec 2018 03:18:48 +0000 Hünnap Sirkesi: Hünnap, alıç grubundan bir yemiş türüdür. Hünnap yemişinin sirkesi de bir çok hastalığa ilaç olarak tüketilmektedir. Antioksidan özelliğe sahiptir. Hünnap sirkesinin yapılmas
Hünnap Sirkesi: Hünnap, alıç grubundan bir yemiş türüdür. Hünnap yemişinin sirkesi de bir çok hastalığa ilaç olarak tüketilmektedir. Antioksidan özelliğe sahiptir. Hünnap sirkesinin yapılması için bazı malzemelere ihtiyaç duyulur. Hünnapın kurutulmuş olması gerekir. Kullanılacak malzemeler; 4 su bardağı hünnap, 1 çay bardağı sirke, 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ve 3 litre su olması gerekir.

Hünnap Sirkesi Yapılışı: Kurutulmuş hünnaplar iyice yıkanmalıdır. Kuruduktan sonra 4 bardak kadar hünnap, büyük bir kavanozun içine konur. Ek bilgi olarak, hünnapları havanda ezdikten sonra yerleştirmek, daha da verimli olmasına sebebiyet verecektir. Hünnapları yerleştirdiğimiz kavanozun içine, 3 litre su ilave edilir. Koyulan suyun doğal olmasına dikkat edilmesi gerekir. Eğer su doğal değilse, kaynatılır ve süzülür. Bir tatlı kaşığından biraz daha fazla turşuluk tuzu ilave edilir. Bu işlemden sonra, 1 çay bardağı sirke ilave edilir. Kaşık ile iyice karıştırılır. Kavanozun kapağını kapatmadan temiz bir bezle üstü örtülür. Lastik ya da iple, bez bağlanır. Bu işlem bittikten sonra beklemeye alınır. Tahta kavanoz ve fıçı da kullanılabilir. Tahta hava alabileceğinden daha verimli bir hünnap sirkesi elde edilebilir. Ayrıca, cam kavanozda yapılan hünnap sirkesinin hava alması için, sadece bez ile kapatılır.
]]>
Hünnap Faydaları https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-faydalari.html Sun, 09 Dec 2018 03:38:59 +0000 Hünnap faydaları, birçok kişi tarafından bilinmeyen durumlardandır. Bunun nedeni ise bu meyvenin de birçok kişi tarafından bilinmemesidir. Ülkemizde her ne kadar az tüketilse de diğer birçok ülkede yaygın olarak insanlar bu meyv Hünnap faydaları, birçok kişi tarafından bilinmeyen durumlardandır. Bunun nedeni ise bu meyvenin de birçok kişi tarafından bilinmemesidir. Ülkemizde her ne kadar az tüketilse de diğer birçok ülkede yaygın olarak insanlar bu meyveyi tüketmektedir. Hünnap çok düşük kalorili bir meyvedir. Özellikle Çin'de çok fazla tüketilen bu meyvenin Çin'de bu şekilde yaygın olarak tüketilmesinin nedeni tabi ki eski zamanlarda yine Çin ülkesinde çok tüketilmiş olmasıdır. Çin'in yanı sıra diğer birçok Asya ülkesinde de ülkemize göre hünnap faydaları nedeniyle çok tüketilmektedir. Gün geçtikçe ülkemizde de tüketimi artma gösteren bu meyve, birçok farklı alanda olumlu etkiler yaptığı için sizde bu meyveyi tüketebilirsiniz. Genel olarak hünnap faydaları arasında en çok enerji kaynağı olması önem taşımaktadır. İçeriğinde bulunan besin oranları nedeniyle insan vücuduna sağlamış olduğu enerji sayesinde kişi için gerekli olan enerjinin bir kısmı hünnap ile sağlanabilir. Hünnap aynı zamanda insanlarda hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle kendisini göstermektedir. Genellikle ham olarak tercih edildiği için daha çok taze olduğunda tüketilmektedir. Bu meyve olgunlaştığında faydaları her ne kadar aynı olsa bile insanlar ham olduğunda daha çok sevilmektedir. 

Kansere etkisi: Hünnap faydaları arasında en çok bahsedilmesi gereken özelliği çok güçlü bir antioksidan madde olmasıdır. Hünnabın düzenli olarak kullanılması vücuda sürekli antioksidan alınmasına neden olur. Vücuda alınan antioksidan ise direk olarak kanser hücrelerinin oluşmasının önüne geçerek birçok problemin önüne geçecektir. siz de eğer herhangi bir kanser rahatsızlığı yaşıyorsanız kesinlikle bu meyveyi düzenli olarak tüketin. 

Kilo vermek amaçlı: Hünnap, daha önceden de bahsetmiş olduğumuz gibi yüksek besin oranları ile kalorisi düşük bir meyvedir. Bu nedenle zayıflamak isteyen insanlar hünnap faydaları arasında olan zayıflama etkisi amacı için diyet listesine bu meyveyi ekleyebilir. Özellikle sporcular tarafından tüketilmesi tercih edilen hünnap, aynı zamanda kaydedilen enerjinin tekrar depolanması için oldukça önemli bir meyvedir.

Bağışıklık sistemi: Özellikle yaşlılar ve çocuklar olmak üzere bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda hünnap faydaları çok etkili olacaktır. Özellikle soğuk kış aylarına girerken ya da girdikten sonra bağışıklık sistemi ciddi bir derecede güçlendirilmelidir. Bu işlem ise tabi ki en çok yenilen ve içilen besinlere göre ortaya çıkacaktır. İçerisinde bulunan A vitamini ve C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yeterli olacaktır.
 
Sinir sistemi: Bu meyve insan vücudunda göstermiş olduğu faydaları nedeniyle direk olarak stresin önüne geçmektedir. Stres ise insanlarda sinir sistemini olumsuz yönde etkilediği için stresin engellenmesi demek sinir sisteminin de olumlu yönden gelişmesi demektir. Bunun yanında stresi engellediği için stresin ortaya çıkarmış olduğu birçok problem hünnap faydaları ile aşılabilir. 

Cilt sağlığı: Sadece insanlarda dahili problemlere değil aynı zamanda cilt hastalıklarında da çok ciddi faydaları bulunan hünnap, cilt ve saç sağlığı açısından insanlarda etkilere neden olacaktır. Özellikle cilt üzerinde oluşan güneş yanıklarında ciddi olarak faydalar göstermektedir. Bunun yanı sıra kuru ciltlerde sorun ortadan kalkabilir. Bunun içi önemli olan düzenli olarak bu meyvenin kullanılmasıdır. 

Diş ve kemik sağlığı: Bilindiği gibi hünnap meyvesi içerisinde çok yüksek oranda kalsiyum ve fosfor bulunmaktadır. Bu maddeler ise direk olarak kemik ve diş sağlığı için ciddi bir şekilde etkiler yapmaktadır. Bunun yanı sıra içerisinde bulunan magnezyum maddesi, kas sağlığında da son derece olumlu etkilere neden olur. Bu nedenle herhangi bir kemik probleminiz ya da kas probleminiz varsa düzenli olarak hünnap tüketerek hünnap faydalarından yararlanabilirsiniz. 

Kan hızlandırıcı: İnsanlarda kan akışının hızlanmas]]> Hünnap Kalori https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-kalori.html Sun, 09 Dec 2018 22:14:37 +0000 Hünnap Kalori: Taze hünnabın 60 gramı 44 kaloridir. Bunun yaklaşık 12 gramını karbonhidrattan oluşur., 40 mg. C vitamini, 150 mg.  da potasyumdan oluşmaktadır. Kurutulmuş hünnabın 60 gramı 160 kaloridir. 40 gram karbonhidr Hünnap Kalori: Taze hünnabın 60 gramı 44 kaloridir. Bunun yaklaşık 12 gramını karbonhidrattan oluşur., 40 mg. C vitamini, 150 mg.  da potasyumdan oluşmaktadır. Kurutulmuş hünnabın 60 gramı 160 kaloridir. 40 gram karbonhidrat, 6 mg  C vitamini ve 318 mg. potasyumdan oluşmaktadır. Hünnap; olgunlaşınca kırmızılaşan, içi etli beyaz renkte olan,şekil olarak zeytini andıran, lezzeti tatlı bir meyve türüdür. Ağacının boyu yaklaşık olarak 4 5 metreyi bulmaktadır. Marmara, Batı ve Güney Anadolu'da yetiştirilir. Mayıs ve Haziran aylarında yetişir. Özellikle Çin'de çeşitli türleri yetiştirilmektedir. Yaş ve kuru olarak tüketilebilmektedir. Oldukça fazla C vitamini yüklü bir meyve türüdür. Aynı zamanda A vitamini de içerir.

Hünnap Kalorisi Ve Diğer Meyveler İle Kıyaslama:
 • Hünnap 50 gr. 35 kalori
 • Elma 50 gr. 30 kalori
 • Çilek 50 gr. 13 kalori
 • İncir 50 gr. 30 kalori
 • Karpuz 60 gr. 12 kalori
 • Limon 50 gr. 13 kalori
 • Muz 50 gr 42 kalori  
 • Mandalina 50 gr. 25 kalori
 • Kiraz 50 gr. 20 kalori
 • Üzüm 50 gr. 33 kalori  
 • Şeftali 50 gr. 19 kalori
 • Portakal 50 gr. 25 kalori 
 • Ananas 50 gr. 26 kalori
 • Erik 50 gr. 37 kalori
 • Kavun 50 gr. 16 kalori 
Bu kalori değerlerine bakacak olursak hünnabın ortalama kaloride bir meyve olduğunu düşünebiliriz. Hünnabın  bağırsakları çalıştırıcı ve kabızlığı önleyici etkilerini de düşünürsek bu kalori de bir meyve bizim için çok yüksek olmasa gerek.
]]>
Hünnap Şeker Hastalığı https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-seker-hastaligi.html Mon, 10 Dec 2018 05:29:25 +0000 Hünnap Şeker Hastalığı; Hünnap şeker hastalığına iyi gelir mi sorusuna yanıt olarak; Türkiye'de bir üniversitede çalışma yapılmıştır. Hünnap, şeker hastalığı ilişkisi fareler üzerinde denenmiştir.. Başarılı Hünnap Şeker Hastalığı; Hünnap şeker hastalığına iyi gelir mi sorusuna yanıt olarak; Türkiye'de bir üniversitede çalışma yapılmıştır. Hünnap, şeker hastalığı ilişkisi fareler üzerinde denenmiştir.. Başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmanın başlangıç sebebi; halkın hünnap meyvesini şeker hastalığı için kullanması oluşturmuştur. Hünnabın şeker hastalığında; kan şekerini düzenlediği ve düşürdüğü gözlemlenmiştir. Bu çalışmada hünnap meyvesi ve yaprakları ile yapılan çay farelere içirilmiştir. İçeriğindeki bazı maddelerin kana olumlu etkisinin olduğu düşünülmektedir.  Bu çalışmalar henüz kesinleşmiş bir bulgu vermemektedir. Ama hünnabın şeker hastalığında önemli olabileceğini ortaya çıkarmaktadır.  Bu konu ile ilgili çalışmalar araştırma aşamasındadır. Hünnap şeker hastalığından başka; kalp ve damar hastalıklarına, tansiyon, kolesterol, kabızlık,  saç dökülmesi ve psikolojik sorunlara faydası ile son zamanlarda incelenen ve ilgi duyulan bir meyve olmaya başlamıştır. 

Hünnap; Hünnap meyvesi dışı kırmızımsı, içi beyaz etli ve tatlı bir meyve çeşididir. Özellikle Çin'de yetiştirilmektedir. Türkiye'de ise Marmara, Batı ve Güney Anadolu'da yetiştirilir. Hünnap çok yüklü miktarda C vitamini içerir. Hünnap meyvesini yiyerek, şurubunu yaparak, yapraklarını çay gibi demleyerek tüketebiliriz. Hünnabın içinde; yağ, protein, kül, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, karoten, demir, riboflavin, tiamin, sitrik asit, niasin, florür, pektin, askorbik asit gibi maddeler bulunur. 

Hünnap Şeker Hastalığı Faydaları; Şeker hastalığında kanda çok fazla şeker yer alır. Pankreas görevini olması gerektiği gibi yapamaz. Böylece kandaki şeker düzeyi dengesiz olur ve bir çok sağlık problemini beraberinde getirebilir. Glikoz düzeyi ve insülin hormonu normal düzeyde değilse şeker hastalığı gündeme gelebilir. Şeker hastalığının bir kaç türü de vardır. Şeker hastalığında beslenme kontrolü, düzenli egzersiz önemli yer tutar. Son günlerde hünnap meyvesi ve şeker hastalığı ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu çeşitli tezler ileri sürülmektedir. şeker hastalarında görülen çeşitli iyileşemeyen yara türlerinde hünnap meyvesinin iyi geldiği düşünülmektedir. Ayrıca şeker hastaları genellikle meyve tüketiminden korkmaktadırlar. Bazı uzmanların görüşlerine göre şeker hastaları meyve tüketmekten değil fazla tüketmekten çekinmelidirler. Hünnap lif içeren bir meyve türüdür. Meyvelerdeki şeker miktarını liflerin dengelediği düşünülürse Hünnap şeker hastalığında tüketilebilir bir meyve grubuna girebilmektedir. Bize  Önerilen ve faydası olduğu düşünülen tüm ürünleri doktorumuza danışıp kullanmalıyız. 
]]>
Kuru Hünnap https://www.hunnap.gen.tr/kuru-hunnap.html Mon, 10 Dec 2018 12:26:23 +0000 Kuru hünnap, direkt olarak içerisinde farklı vitamin ve mineraller bulunduran ve bu özellikleri nedeniyle oldukça büyük faydaları olan bir meyvedir. Ülkemizde çok yaygın bir şekilde yetişmeyen bu bitki, insan sağlığı üzerinde Kuru hünnap, direkt olarak içerisinde farklı vitamin ve mineraller bulunduran ve bu özellikleri nedeniyle oldukça büyük faydaları olan bir meyvedir. Ülkemizde çok yaygın bir şekilde yetişmeyen bu bitki, insan sağlığı üzerinde olumlu etkilere neden olabilmektedir. Özellikle A vitamini, C vitamini ve B2 vitamini açısından oldukça zengin olan bu meyve, bu vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminin ciddi bir derecede fayda göstermektedir. Kuru hünnap, çok doğal bir antioksidan özelliği göstermektedir. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ciddi olarak faydalar görülmektedir. İnsanlarda bağışıklık sisteminin güçlenerek çok sık karşılaşılan hastalıkların ortadan kalkmasında ya da ortaya çıkmasının engellenmesinde olumlu etkilere neden olacaktır. Bu nedenle aşağıdaki faydaları nedeniyle sizlerde kuru hünnap meyvesini tüketebilirsiniz. 

Kuru hünnap faydaları: 
 • İnsanlarda meydana gelen öksürük problemlerinde ve aynı zamanda soğuk algınlığı problemlerinde insan vücudunun bağışıklığının artarak çok daha hızlı bir şekilde bu rahatsızlığın ortadan kalkması sağlanabilmektedir. 
 • İnsanlarda meydana gelen depresyon ve endişe gibi duygusal değişim durumlarının giderilmesinde kuru hünnap kullanılabilmektedir. Özellikle bu duygusal durumlar nedeniyle ortaya çıkarak insanlarda stres, sinir ve bununla baş ağrısı sorunları engellenebilir. 
 • Kuru hünnap meyvesi, düzenli olarak kullanıldığında anti kanser özelliğini göstermektedir. Özellikle hünnap özü nedeniyle lösemiye neden olan birçok kanserli hücrenin ölmesini sağlamaktadır. Bu nedenle vücutta oluşan tümörlerde olumlu bir şekilde etkilenmektedir. 
 • Bazı kadınlar, kuru hünnap bitkisini kilo kontrollerini sağlamak amacıyla diyet listelerine eklemektedir. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler bu bitkiyi tüketmektedir. Sürekli olarak diyet yiyeceklerini tüketen ve bu yiyeceklerden sıkılan insanlar için birebir bir meyvedir. 
 • Sadece insan vücudunun iç kısımlarında değil cilt üzerinde de kuru hünnap meyvesi faydalara neden olmaktadır. Daha önceden de belirttiğimiz gibi antioksidan özelliği olduğu için cildi koruyarak aynı zamanda nem seviyesini korumaktadır. 
Kuru hünnap, yaş hünnap bitkisinden çok daha fazla sevilmektedir. Bunun yanı sıra kurutulmuş bu meyve, kurutulduğu için kış aylarında da tüketilebilmektedir. Ancak bu bitkinin fazla tüketilmesi durumunda bazı yan etkiler oluşabilmektedir. Özellikle hamilelerde ve çocuklarda aşırı bir şekilde kuru hünnap tüketilmemelidir. 
]]>
Hünnap Yetiştiriciliği https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-yetistiriciligi.html Tue, 11 Dec 2018 02:20:54 +0000 Hünnap yetiştiriciliği: Türkiye iklim açısından çok çeşitli bir ülkedir. Her çeşit meyve ve sebzenin yetişmesi için uygun bitki örtüsü, ılıman iklim, uygun hava koşulları etkilidir. Ülkemizde bilinen meyve ve sebzelerin Hünnap yetiştiriciliği: Türkiye iklim açısından çok çeşitli bir ülkedir. Her çeşit meyve ve sebzenin yetişmesi için uygun bitki örtüsü, ılıman iklim, uygun hava koşulları etkilidir. Ülkemizde bilinen meyve ve sebzelerin yanında çok bilinmeyen çeşitli meyvelerde vardır. Ülkemizde verim olarak en iyi yetişen meyvelere bir alternatif olarak son yıllarda çok sayıda hünnap yetiştiriciliği de  yapılmaktadır. Ve oldukça verim alınmaktadır. 

Hünnap yetiştiriciliği için ılıman iklim şartları gereklidir. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun ılıman bölgelerinde hünnap yetiştiriciliği yapılabilir. Ciddi anlamda henüz tam olarak hünnap yetiştiriciliği yapılmasa da ileriki zamanlarda bu durum giderken artacaktır. Hünnap ılıman iklim bitkisidir. Nedenine bakacak olursak hünnap karasal iklim şartlarında yetişir. Ve meyvelerin çiçek açtığı mart ve nisan aylarında çiçeklerini açar. Soğuktan çabuk etkilenir. Bu yüzden ılıman olan sıcaklığın daha uzun sürdüğü yerler hünnap yetiştiriciliği için daha uygundur.

Hünnap yetiştiriciliği için gerekli olan şey sadece sudur. Gübre, ilaçlamaya ihtiyacı yok. Sadece doğal bir ortam yeterli. Hem düşük maliyetli hemde son derece karlı bir iştir. Hünnap zeytin büyüklüğünde dikenli yetişme döneminde yeşil olgunlaşma döneminde ise kırmızı renklidir.

Hünnapın yetiştiriciliği için: Bir hünnap tohumu yaklaşık olarak 30 gr gelmektedir. Hünnap yetiştiriciliği için humuslu bir toprak daha uygundur. Tohumları dikerken tüplü fidanları tercih ederseniz fidanınızın tutma ihtimali daha yüksektir. Hünnap ekilecek toprak iyi profile getirilmelidir. Çünkü toprağın altında geçirimsiz bir tabaka olabilir. Hünnap fidanları dört metre aralığı ve beş metre yüksekliğinde olmalıdır.Hünnap fidanları ekildikten sonra çimlenmesi gerekir. Tohumlar 10-15 mm derinliğe ekilmelidir. Tohumların ekimi için sonbahar mevsimi daha uygundur. Çünkü tohumların tutması için nemli bir ortam şarttır. Yağışın az olduğu veya olmadığı zamanlarda ise sulama işlemi unutulmamalıdır. Yoksa tohumlarınız tutmaz ve ziyan olur.
]]>
Hünnap Bitkisi https://www.hunnap.gen.tr/hunnap-bitkisi.html Tue, 11 Dec 2018 15:09:02 +0000 Hünnap bitkisi, cehrigiller familyasında yer alan baharları açan hoş kokulu sarı çiçek açan dikenli bir ağaçtır. Zeytin büyüklüğünde sert yapılı bitkilerdir. Pulpası tatlıdır. Değişik boyutlarda vardır. Eti olgunlaşma Hünnap bitkisi, cehrigiller familyasında yer alan baharları açan hoş kokulu sarı çiçek açan dikenli bir ağaçtır. Zeytin büyüklüğünde sert yapılı bitkilerdir. Pulpası tatlıdır. Değişik boyutlarda vardır. Eti olgunlaşmadan önce beyaz olgunlaştıktan sonra ise sarı renk olur. Eti kabuğundan asla ayrılmaz. Mart, nisan ve mayıs aylarında oluşur. Ilıman iklimlerde yetişir. Hünnap bitkisi, kurutulmuş veya taze şekilde tüketilebilir. Reçel olarak ta tüketilir. Çayı oldukça vitaminli ve sağlık açısından önemlidir. Ünnap, çiğde, kuran iğdesi, innap, hinnap isimleriyle de bilinir. Şifalı bir bitkidir. Ağacı pek fazla kişi tarafından ayırt edilemez. Bitkisel ilaç olarak ta kullanılır.

Hünnap bitkisinin faydaları:
 • Hünnap A ve C vitamini yönünden oldukça yüksektir. Kalsiyum, fosfor ve potasyum ihtiyacını karşılar.
 • Kilo vermeye yardımcı olur. Kalorisi düşük bir bitkidir. Kurutulmuş hali çerez olarak tüketilebilir.
 • Stres azaltıcı etkisi vardır. Antidepresan olarak kullanılabilir.
 • Cilt ve saç bakımında kullanılır. Güneş yanıklarında ve kızarıklıklarda da kullanılır. Saçı besler.
 • Sindirim sistemini çalıştırır. Kabızlığı önler.
 • Kalp ağrılarını önler. Kan akışını hızlandırır.
 • Enerji kaynağıdır. Hareketliliği sağlar.
 • En önemli faydası ise karaciğer yenilemesi ve korumasıdır.
 • Öksürüğü keser ve gribi önler.
 • Astıma ve diğer benzer hastalıklara iyi gelir.
 • Diş ve kemik sağlığı için önemli bir bitkidir.
 • Hünnap bitkisi, kas gelişimi için önemli yer tutar.
 • Fazla tüketmenin zararı yoktur. Alerjisi olanlar kullanmadan önce doktora başvurmalıdır.
 • Hamilelerin kullanmasından bir zarar yoktur.
 • Hünnap bitkisi, çocukların gelişiminde önemli rol oynar.
]]>